
Každý podnikatel se minimálně jednou za svou kariéru setká s tzv. živnostenským rejstříkem. Ten slouží k evidenci fyzických i právnických osob provozujících živnostenské podnikání na území České republiky. Každá z těchto osob je povinna své podnikání ohlásit, načež je do rejstříku zapsána. K čemu slouží registr živnostenského podnikání a kde získat výpis z živnostenského rejstříku online?
Živnostenský rejstřík je veřejný seznam, obsahující informace o všech podnikatelích, kteří mají živnostenské oprávnění na území ČR. Jedná se o velmi důležitý zdroj informací, a to jak pro podnikatele, tak i pro veřejnost – umožňuje totiž ověřit si, zda je daná osoba oprávněna k podnikání, a získat další důležité údaje o jejím podnikání.
Živnostenský rejstřík spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Dnes lze navíc díky digitalizaci získat výpis z živnostenského rejstříku online, což výrazně usnadňuje přístup k informacím a šetří čas i peníze, které ještě nedávno musel každý podnikatel investovat do jeho získání.
Shrnutí článku
Registrace do živnostenského rejstříku je povinná pro všechny, kdo chtějí legálně provozovat živnost.
Výpis z živnostenského rejstříku online lze získat na Portálu živnostenského podnikání.
Za ohlášení živnosti se platí správní poplatek 1 000 Kč.
Podnikatel je povinen hlásit živnostenskému úřadu veškeré změny týkající se jeho živnosti.
Výpis z živnostenského rejstříku vyžadují i mnohé instituce, které poskytují dotace nebo úvěry.
Co je živnostenský rejstřík a kdo se musí registrovat?
Zákon definuje živnost jako soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku.
Každá fyzická či právnická osoba, která chce tzv. podnikat na živnost, musí splnit zákonem stanovené podmínky, tedy například být zapsána v registru živnostenského podnikání.
Živnost jako taková se dělí na dvě základní kategorie, tedy živnost ohlašovací a koncesovanou živnost. Pro první ze zmíněných živností stačí ohlásit živnost na příslušném živnostenském úřadě. Koncesované živnosti pak vyžadují zvláštní povolení, neboli koncesi, udělovanou státem.
Ohlašovací živnosti se dále rozvětvují do tří samostatných podkategorií:
- volné – obsahuje na 80 oborů, stačí splnit všeobecné podmínky
- řemeslné – tradiční řemesla a služby, všeobecné podmínky + odborná kvalifikace
- vázané – vyžaduje odbornou způsobilost (masér, účetní, instruktor autoškoly)
Jak již bylo zmíněno výše, každý podnikatel, který podniká na živnost, musí být zapsán v registru živnostenského podnikání. Pokud by si o tomto živnostníkovi chtěl kdokoliv dohledat více (například banka či úřad), sáhl by právě po výpisu z živnostenského rejstříku.
Živnostenský rejstřík je informační systém veřejné správy, který obsahuje údaje o fyzických a právnických osobách, které mají živnostenské oprávnění. Rejstřík eviduje jak ohlašovací, tak koncesované živnosti.
Kdo se musí registrovat? V České republice se musí registrovat v živnostenském rejstříku každá fyzická i právnická osoba, která chce provozovat živnost. Pokud tedy kdokoliv chce podnikat na základě živnostenského oprávnění, musí se do tohoto rejstříku zapsat.
Provozování živnosti je možné pouze na základě živnostenského oprávnění. Jak již bylo řečeno, zapsat se musí jak jednotlivci (fyzické osoby), tak společnosti (právnické osoby). Registrace probíhá prostřednictvím ohlášení živnosti na živnostenském úřadě. Po tomto ohlášení je podnikatel automaticky zapsán i do živnostenského rejstříku.
Kromě živnostenského rejstříku existuje ještě obchodní rejstřík. Tyto dva pojmy se mnohdy pletou, v praxi však každý znamená něco jiného. Zatímco živnostenský rejstřík eviduje živnostníky, kteří podnikají na základně oprávnění, do obchodního rejstříku se zapisují obchodní společnosti (s.r.o., a.s.) a další subjekty stanovené zákonem.

Co obsahuje živnostenský rejstřík a kde sehnat výpis?
Živnostenský rejstřík osob obsahuje základní informace o podnikatelích, jako jsou:
- identifikační údaje podnikatele (jméno, příjmení, identifikační číslo osoby – IČO, adresa sídla)
- předmět podnikání (druh živnosti)
- datum vzniku živnostenského oprávnění
- datum zániku živnostenského oprávnění (pokud nastal)
- informace o provozovnách
- informace o odpovědných zástupcích (u koncesovaných živností)
Registr živnostenského podnikání (RŽP) umožňuje nejen dohledat aktuální informace, nýbrž také sledovat historii podnikání, včetně zániku živnostenského oprávnění.
Výpis z živnostenského rejstříku lze získat několika způsoby. Občané mohou požádat o výpis osobně na jakémkoliv živnostenském úřadě. Získat jej lze také na kontaktních místech CzechPOINT, případně skrze webovou aplikaci.
Poslední možnost, tedy výpis z živnostenského rejstříku online, je rychlá, pohodlná a navíc dostupná odkudkoliv, klidně i z pohodlí domova. Výpis online lze získat prostřednictvím Portálu živnostenského podnikání.
Živnostenský rejstřík je veřejně přístupný – vyhledávat v něm tak může prakticky kdokoliv. Informace z rejstříku jsou dostupné online na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Jak hledat v registru podnikatelů?
Registr živnostenského podnikání umožňuje vyhledávání na základě různých kritérií. Stačí zadat požadované údaje (např. jméno nebo název společnosti, IČO či adresu sídla) do online formuláře a systém zobrazí relevantní záznamy. Ideální však je vyhledávat přes IČO.
Hledání v živnostenském rejstříku umožňují webové stránky Portál živnostenského podnikání, kurzy.cz či Ares.cz. Všechny tyto vyhledávače jsou dostupné pro širokou veřejnost a to zcela zdarma.
Registr živnostenského podnikání a živnostenský rejstřík osob
Přestože se pojem registr živnostenského podnikání a živnostenský rejstřík osob na první pohled tolik neliší, ve skutečnosti jde o dva jiné pojmy.
Registr živnostenského podnikání je oficiální název pro živnostenský rejstřík. Oproti tomu živnostenský rejstřík osob je specifická část živnostenského rejstříku, která se zaměřuje na fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.
Jak se registrovat do živnostenského rejstříku firem?
Registrace do živnostenského rejstříku je povinná pro všechny, kdo chtějí legálně provozovat živnost. Postup se liší podle toho, zda se jedná o fyzickou nebo právnickou osobu.
Ze všeho nejdříve je potřeba připravit veškerou dokumentaci, konkrétně:
- vyplněný formulář pro ohlášení živnosti nebo žádost o koncesi
- doklad totožnosti (u FO)
- výpis z obchodního rejstříku (u PO, pokud jsou v něm zapsány)
- doklad o odborné způsobilosti (řemeslné a vázané živnosti)
Žádost se podává na příslušném živnostenském úřadě dle sídla podnikání. Lze ji podat osobně, poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Nutno dodat, že za ohlášení živnosti se platí správní poplatek 1 000 Kč.
Po splnění všech podmínek je osoba zapsána do registru a obdrží živnostenské oprávnění. Oprávnění k podnikání nabývá platnosti dnem zápisu do rejstříku.

Jak postupovat při změně v registru a zrušení živnosti?
Každý podnikatel má povinnost aktualizovat své údaje v živnostenském rejstříku:
- změnu sídla nebo předmětu podnikání
- ukončení činnosti nebo pozastavení živnosti
- změny statutárních zástupců u právnických osob
Podnikatel je povinen hlásit živnostenskému úřadu veškeré změny týkající se jeho živnosti, ať už jde o změnu sídla, předmětu podnikání nebo úplný zánik živnosti. Tyto změny jsou následně zapsány do živnostenského rejstříku.
Při zrušení živnosti je podnikatel rovněž povinen ohlásit tuto skutečnost živnostenskému úřadu. Po úspěšném ohlášení je živnost zrušena a záznam o ní je v živnostenském rejstříku označen jako neplatný.
Neplnění těchto povinností může vést k pokutě, v horším případě dokonce k pozastavení živnostenského oprávnění.
K čemu je potřeba výpis z živnostenského rejstříku?
Výpis z živnostenského rejstříku je důležitý hned z několika důvodů. Především slouží jako důkaz, že daná osoba nebo firma je oprávněna k podnikání v daném oboru. Často tak hraje klíčovou roli například při uzavírání smluv, účasti ve výběrovém řízení nebo při jednání s úřady.
Kdo může vyžadovat výpis z ŽR?
- obchodní partneři při uzavírání smluv
- zákazníci při jednání či nákupu
- banky při žádosti o úvěr
- úřady při žádosti o dotace či povolení
- veřejnost – informace o podnikateli si může ověřit kdokoliv a kdykoliv
Potvrzení, že daná firma nebo osoba podniká zcela legálně je důležité také pro obchodní partnery, zákazníky a dodavatele. Výpis z živnostenského rejstříku vyžadují i mnohé instituce, které poskytují dotace nebo úvěry. Povinnou přílohou je i při účasti ve veřejných zakázkách.
Výpis z živnostenského rejstříku si lze v současnosti vyřídit i online z pohodlí domova, a to navíc zdarma. Výpis z živnostenského rejstříku online lze vyřídit rychle a pohodlně, aniž by člověk musel chodit na úřad, navíc jej lze získat kdykoliv a odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Na online výpisu tak lze mnohdy o dost ušetřit, a to jak času, tak i peněz. Hotový výpis lze i stáhnout.